Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi G

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Current event marker.svg Ky artikull ose sektor përmban informacione për ngjarjet të cilat do të zhvillohen në të ardhshmen.
Përmbajtja e këtij artikulli mund të ndryshojë shumë shpejt. Ju lutemi të keni parasysh aktualizimin e detajeve.
Euro 2008 | Grupi A | Grupi B | Grupi C | Grupi D | Grupi E | Grupi F | Grupi G
Grupi G
Euro2008Logo.jpg

Këtë grup e përbëjnë 7 (shtatë) ekipe kombëtare nga të ciat dy të parat kualifikohen për të marr pjesë në garat për Kampionatin Evropian të futbollit për vitin 2008.

Ekipet e kualifikuara:
Vendi i parë:
Vendi përcjellës:

Kombëtarja shqiptare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky është grupi në të cilin merr pjesë Shqipëria...

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria : Bjellorusia Bjellorusia : Shqipëra
Data/Ora:
Stadiumi:
Spektatorë:
Refer:
Rezultati:
Golashenues:
Shqipëria:
Bjellorusia:
Komente:
Data/Ora: 2 shtator, 2006,19:00 EEST
Stadiumi: Stadiumi Dinamo, Minsk
Spektatorë: 23,000
Refer: Asumaa, (Finlandë)
Rezultati: 2 – 2
Golashenues:
Shqipëria: Skela 7' nga penaltia dhe Hasi 86'
Bjellorusia: Kalachev 2' dhe Romaschenko 24'
Komente:
Gjithësej: Shqipëria - Bjellorusia : x - x
Shqipëria : Rumania Rumania : Shqipëra
Data/Ora: 6 shtator, 2006, 20:00 CEST
Stadiumi: Qemal Stafa, Tiranë
Spektatorë: 10,000
Refer: Benquerença, (Portugali)
Rezultati: 0 – 2
Golashenues:
Shqipëria:
Rumania: Dică 65', Mutu 75' nga penaltia
Komente:
Stadiumi:
Data/Ora:
Spektatorë:
Refer:
Rezultati:
Golashenues:
Shqipëria:
Rumania:
Komente:
Gjithësej: Shqipëria - Rumania : x - x
Shqipëria : Holanda Holanda: Shqipëra
Data/Ora: 12 shtator, 2007, 20:45 CEST
Stadiumi: Qemal Stafa (stadium)|Qemal Stafa]], Tiranë
Spektatorë: 19,600
Refer: Riley Britania e Madhe Anglia
Rezultati: 0 – 1
Golashënues:
Shqipëria:
Holanda: van Nistelrooy '90+1
Komente:
Data/Ora: 11 tetor, 2006, 20:30 CEST
Stadiumi: Amsterdam ArenA, Amsterdam
Spektatorë: 40,000
Refer: Yefet, (Izrael)
Rezultati: 2 – 1
Golashenues:
Shqipëria: Curri 67'
Holanda: Van Persie 15' dhe Beqaj 42' (golit të vetë)
Komente:
Gjithsej: Shqipëria - Holanda : 1 - 3
Shqipëria : Sllovenia Sllovenia: Shqipëra
Data/Ora: 24 mars, 2007, 17:00 CET
Stadiumi: Loro-Boriçi, Shkodër
Spektatorë: 12,000
Refer: Attard, (Maltë)
Rezultati:0 – 0
Golashenues:
Shqipëria:
Sllovenia:
Komente:
Data/Ora: 13 tetor, 2007 - CEST
Stadiumi: Arena Petrol, Celje
Spektatorë: 4,625
Refer: Nuno Pereira, Portugali
Rezultati: 0 – 0
Golashenues:
Shqipëria:
Sllovenia:
Komente:
Gjithsej: Shqipëria - Sllovenia : 0 - 0
Shqipëria : Bullgaria Bullgaria: Shqipëria
Data/Ora: 17 tetor, 2007 - CEST
Stadiumi: Qemal Stafa, Tiranë
Spektatorë: 8,000
Refer: Stuchlik, Austri
Rezultati: 1 – 1
Golashenues:
Shqipëria: Kishishev '32 (ekipit të vetë)
Bullgaria: Berbatov '87
Komente:
Data/Ora: 28 mars, 2007, 18:00 EEST
Stadiumi: Stadiumi Kombëtarë Vasil Levski, Sofia
Spektatorë: 25,000
Refer: Eriksson, (Suedi)
Rezultati: 0 – 0
Golashënues:
Shqipëria:
Bullgaria:
Komente:
Gjithsej: Shqipëria - Bullgaria : 1 - 1
Shqipëria : Luksemburgu Luksemburgu: Shqipëria
Data/Ora: 2 qershor, 2007, 20:30 CEST
Stadiumi: Qemal Stafa, Tiranë
Spektatorë: 8,000
Refer: Silagava, (Gjeorgji)
Rezultati: 2 – 0
Golashenues:
Shqipëria: Kapllani 38' dhe Haxhi 57'
Luksemburgu:
Komente:
Data/Ora: 6 qershor, 2007, 20:15 CEST
Stadiumi: Stade Josy Barthel, Luksemburg
Spektatorë: 4,325
Refer: Malzinskas, (Lituani)
Rezultati: 0 – 3
Golashenues:
Shqipëria: Skela 25' dhe Kapllani 36' dhe 72'
Luksemburgu:
Komente:
Gjithsej: Shqipëria - Luksemburgu : 0 - 5

Komente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komente mbi ndeshjet ...

Tabela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG Kual.
Flag of Romania.svg Romania 26 10 8 2 0 20 5 +15
Flag of the Netherlands.svg Holanda 23 10 7 2 1 13 1 +10
Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 19 10 5 4 1 15 7 +8
Flag of Albania.svg Shqipëria 11 10 2 5 3 9 8 +1 Valixhe.png
Flag of Slovenia.svg Sllovenia 11 11 3 2 6 9 14 -5 Valixhe.png
Flag of Belarus.svg Bjellorusia 7 10 2 1 7 11 20 -8 Valixhe.png
Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 3 11 1 0 10 2 22 -20 Valixhe.png
  ALB BLR BUL LUX NED ROU SVN
Flag of Albania.svg Shqipëria 1-1 2–0 0-1 0–2 0–0
Flag of Belarus.svg Bjellorusia 2–2 0–2 0-1 1-3 4–2
Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 0–0 2–1 3-0 1–1 3–0
Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 0–3 1–2 0–1 0–1 0-2 0-3
Flag of the Netherlands.svg Holanda 2–1 3–0 2-0 0–0 2-0
Flag of Romania.svg Rumania 3–1 2–2 3–0 1-0 2–0
Flag of Slovenia.svg Sllovenia 0-0 1-0 2–0 0–1 1–2

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Vendasi Rez. Mysafiri Golashenuesit vendas Golashenuesit mysafir
2 shtator, 2006 Flag of Belarus.svg Bjellorusia 2–2 Flag of Albania.svg Shqipëria Kalachev 2', Romaschenko 24' Skela 7' (p), Hasi 86'
2 shtator, 2006 Flag of Romania.svg Romania 2–2 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria Roşu 40', Marica 54' M. Petrov 82', 84'
2 shtator, 2006 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 0–1 Flag of the Netherlands.svg Holanda Mathijsen 26'
6 shtator, 2006 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 3–0 Flag of Slovenia.svg Sllovenia Bojinov 58', M. Petrov 70', Telkiyski 79'
6 shtator, 2006 Flag of Albania.svg Shqipëria 0–2 Flag of Romania.svg Romania Dică 65', Mutu 75' (p)
6 shtator, 2006 Flag of the Netherlands.svg Holanda 3–0 Flag of Belarus.svg Bjellorusia van Persie 33', 78', Kuyt 90+2'
7 tetor, 2006 Flag of Romania.svg Romania 3–1 Flag of Belarus.svg Bjellorusia Mutu 7', Marica 10', D. Goian 76' Kornilenko 20'
7 tetor, 2006 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 1–1 Flag of the Netherlands.svg Holanda M. Petrov 12' Van Persie 62'
7 tetor, 2006 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 2–0 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu Novakovič 30', Koren 44'
11 tetor, 2006 Flag of Belarus.svg Bjellorusia 4–2 Flag of Slovenia.svg Sllovenia Kovba 18', Kornilenko 52', 60', Korytko 85' Cesar 19', Lavrič 43'
11 tetor, 2006 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 0–1 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria Tunchev 26'
11 tetor, 2006 Flag of the Netherlands.svg Holanda 2–1 Flag of Albania.svg Shqipëria Van Persie 15', Beqaj 42' (ekipit të vetë)' Curri 67'
24 mars, 2007 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 1–2 Flag of Belarus.svg Bjellorusia Sagramola 68' Kalachev 25', Kutuzov 54'
24 mars, 2007 Flag of Albania.svg Shqipëria 0–0 Flag of Slovenia.svg Sllovenia
24 mars, 2007 Flag of the Netherlands.svg Holanda 0–0 Flag of Romania.svg Romania
28 mars, 2007 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 0–0 Flag of Albania.svg Shqipëria
28 mars, 2007 Flag of Romania.svg Romania 3–0 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu Mutu 26', Contra 56', Marica 90'
28 mars, 2007 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 0–1 Flag of the Netherlands.svg Holanda van Bronckhorst 86'
2 qershor, 2007 Flag of Albania.svg Shqipëria 2–0 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu Kapllani 38', Haxhi 57'
2 qershor, 2007 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 1–2 Flag of Romania.svg Romania Vršič 90+4' Tamaş 52', Nicoliţă 69'
2 qershor, 2007 Flag of Belarus.svg Bjellorusia 0–2 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria Berbatov 28', 46'
6 qershor, 2007 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 2–1 Flag of Belarus.svg Bjellorusia M. Petrov 10', Yankov 40' Vasilyuk 5' (p)
6 qershor, 2007 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 0–3 Flag of Albania.svg Shqipëria Skela 25', Kapllani 36', 72'
6 qershor, 2007 Flag of Romania.svg Romania 2–0 Flag of Slovenia.svg Sllovenia Mutu 40', Contra 70'
8 shtator, 2007 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 0–3 Flag of Slovenia.svg Sllovenia Lavrič 7', 47', Novakovič 37'
8 shtator, 2007 Flag of Belarus.svg Bjellorusia 1–3 Flag of Romania.svg Rumania Romaschenko 20' Mutu 16', 77' (p), Dică 42'
8 shtator, 2007 Flag of the Netherlands.svg Holanda 2–0 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria Sneijder 23', van Nistelrooy 58'
12 shtator, 2007 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 3–0 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu Berbatov '27, '28, M. Petrov '54 (p)
12 shtator, 2007 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 1–0 Flag of Belarus.svg Bjellorusia Lavrič '3(p)
12 shtator, 2007 Flag of Albania.svg Shqipëria 0–1 Flag of the Netherlands.svg Holanda van Nistelrooy '90+1}}
13 tetor, 2007 Flag of Belarus.svg Bjellorusia 0–1 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu Leweck '90+5
13 tetor, 2007 Flag of Romania.svg Rumania 1–0 Flag of the Netherlands.svg Holanda Goian '71
13 tetor, 2007 Flag of Slovenia.svg Sllovenia 0–0 Flag of Albania.svg Shqipëria
17 tetor, 2007 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 0–2 Flag of Romania.svg Rumania F. Petre '42, Marica '61
17 tetor, 2007 Flag of the Netherlands.svg Holanda 2–0 Flag of Slovenia.svg Sllovenia Sneijder '14, Huntelaar '88
17 tetor, 2007 Flag of Albania.svg Shqipëria 1–1 Flag of Bulgaria.svg Bullgaria Kishishev '32 (gv) Berbatov '87

Top gola shënues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Lojtari Shteti Gola
1 Adrian Mutu Flag of Romania.svg Rumania 6
2 Martin Petrov Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 5
3 Robin van Persie Flag of the Netherlands.svg Holanda 4
4 Edmond Kapllani Flag of Albania.svg Shqipëria 3
Sergei Kornilenko Flag of Belarus.svg Bjellorusia
Klemen Lavrič Flag of Slovenia.svg Sllovenia
Ciprian Marica Flag of Romania.svg Rumania
8 Dimitar Berbatov Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 2
Cosmin Contra Flag of Romania.svg Rumania
Nicolae Dică Flag of Romania.svg Rumania
Timofei Kalachev Flag of Belarus.svg Bjellorusia
Milivoje Novakovič Flag of Slovenia.svg Sllovenia
Maxim Romaschenko Flag of Belarus.svg Bjellorusia
Ervin Skela Flag of Albania.svg Shqipëria
12 Debatik Curri Flag of Albania.svg Shqipëria 1
Besnik Hasi Flag of Albania.svg Shqipëria
Altin Haxhi Flag of Albania.svg Shqipëria

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]