Kanallaqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kanallaq
Καναλλακίου
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej2,454
Emri i banorëveKanallaqot

Kanallaq (greqisht: Καναλλακίου/Kanallákion) është fshat në qarkun i Prevezës, Greqi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu Kanallaqi kufizohet me Jonuzin, nga verilindja me Arcën, nga jugu me Ftinën, nga juglindja me Bodarin dhe nga perëndimi me Besherenë.

Toponimet të fshatit Kanallaq:(Kjo nuk është një listë e plotë të toponimeve për këtë fshat. Për më shumë informacion, shih shënimin më poshtë)[1]

 • Bunda - mal’ i vogël, në V.
 • Fush’ e Dangës – fushë, në V.
 • Kallmi - kënetë, në V.
 • Lumi - lumi i Frarit, (ose i Gliqisë), në P.
 • Manastir’ i Bundës - kishë, në V.
 • Pandelejmoni - shesh me ullinj, në J.
 • Qafa e Cjapit - qafë mali, në J.
 • Raq i Lules - kodër, në V.
 • Rrap i Dangës - rrap i madh në fushë, në V.
 • Rrap i Pirros - vend ku ka qënë një rrap shekullor, në V.
 • Ura e Bundës - urë e vogël me hark mbi ujrat e Kallmit, në V.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ishte dhe ende është e banuar nga popull shqipfolës ortodokse. Sepse Kanallaq është qendra administrative e komunës të Pargës, disa familje jo shqipfolës janë vendosur atje.

Familjet në fshatin Kanallaq:[2]

Dhoni (Postol Dhoni), Kauri (Jor Kauri), Konomi, Prifti, Tasi, Tashi, Vangjeli.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 280. Shënim: Për shkak të luftës së ftohtë, komunizmit dhe kufirit të mbyllur, studiuesi Fatos Mero Rrapaj nuk ishte në gjendje për të mbledhur një listë e plotë të toponimeve së fshatrave shqipfolës ortodokse. Informatorët e tij ishin shqiptarë muslimanë, të cilët kishin ndërveprime të vogla me këto fshatra. Tregoi: Riza Isuf Husa, 75 vjeç, bari, autodidakt nga Margëlliçi, refugjat i vitit 1944, sot me banim në Tiranë. Tiranë, korrik, 1972.
 2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 280.