Kankaanpää

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kankaanpää
Kankaanpään kaupunki
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Kankaanpää is located in Finlanda
Kankaanpää
Kankaanpää
Vendndodhja e Kankaanpää në Finlandë

Koordinatat: 61°48′V 22°24′L / 61.800°V 22.400°L / 61.800; 22.400

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Satakunta
Kryetari i komunës Paavo Karttunen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 704.94[1] km2
Popullsia 11831[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kankaanpaa.fi

Kankaanpää (finlandisht: Kankaanpään kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën , dhe është pjesë e rajonit Satakunta.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]