Kansas City, Missouri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kansas City, Missouri
Anglisht : City of Kansas City, Missouri
qytet
noform
From top left: the Liberty Memorial, the Nelson-Atkins Museum of Art, the Kansas City skyline, the Country Club Plaza, Arrowhead Stadium, and Kauffman Stadium
Stema_figuraFlag of Kansas City, Missouri.svg
Vendndodhja
Kansas City, Missouri is located in SHBA
Kansas City, Missouri
Kansas City, Missouri

Koordinatat: 39°5′59″V 94°34′42″P / 39.09972°V 94.57833°P / 39.09972; -94.57833

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Missouri
Qarku Jackson

Clay Platte Cass

Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 826.28 km2
 •  urbane 1513.59 km2
 •  aglomerati 20.596 km2
 •  tokësore 815.72 km2
 •  ujore 10.57 km2
Lartësia 277 m (m.n.d.)
Popullsia 459787 banorë (2010)
 •  urbane 1,519,417 (US: 31st) banorë
 •  aglomerati 2,340,000 (US: 30th) banorë
Dendësia 569.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi March 1853
Zona Kohore CST−6
Verore CDT−5
Kodi Postal </ref>
Prefiksi 816, 975(planned)
Koordinatat 39° 5′ 59″ Veri

94° 34′ 42″ Perëndim

Faqja Zyrtare KCMO.org

Kansas City, Missouri (City of Kansas City, Missouri) është një qytet në qarkun Jackson Clay Platte Cassshtetit federal Missouri, SHBA. Në Kansas City, Missouri jetojnë 459787 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 569.2 banor/km2 (1474.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 826.28 km2 (319.03 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 277 m (910 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më nëntor 27, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kansas City, Missouri – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale