Kantoni Égletons

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Égletons
Canton d'Égletons
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Corrèze
Arrondissement Tulle
Kryeqëndra Égletons
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 189,27 km2
Popullsia 7.244 banorë 2007
Dendësia 38,27 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1910

Kantoni Égletons (frëngjisht: Canton d'Égletons) është një kantondepartamentin Corrèze, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Égletons. Ka sipërfaqe 189.27km2 dhe popullsi 7244 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Égletons aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]