Kantoni Évron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Évron
Canton de Évron
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Mayenne
Arrondissement Laval
Kryeqëndra Évron
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 228,2 km2
Popullsia 12.970 banorë 2009
Dendësia 56,84 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5311

Kantoni Évron (frëngjisht: Canton d'Évron) është një kantondepartamentin Mayenne, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Évron. Ka sipërfaqe 228.2km2 dhe popullsi 12970 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Évron aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]