Kantoni Acheux-en-Amiénois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Acheux-en-Amiénois
Canton d'Acheux-en-Amiénois
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Somme
Arrondissement Amiens
Kryeqëndra Acheux-en-Amiénois
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 166,11 km2
Popullsia 5.809 banorë 1999
Dendësia 34,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8003
Kantoni Acheux-en-Amiénois – harta_foto

Kantoni Acheux-en-Amiénois (frëngjisht: Canton d'Acheux-en-Amiénois) është një kantondepartamentin Somme, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Acheux-en-Amiénois. Ka sipërfaqe 166.11km2 dhe popullsi 5809 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Acheux-en-Amiénois aktualisht përbëhet nga 26 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Paul Nigaut

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]