Kantoni Artenay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Artenay
Canton d'Artenay
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loiret
Arrondissement Orléans
Kryeqëndra Artenay
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 196,87 km2
Popullsia 8.823 banorë 2009
Dendësia 44,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4501
Kantoni Artenay – harta_foto

Kantoni Artenay (frëngjisht: Canton d'Artenay) është një kantondepartamentin Loiret, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Artenay. Ka sipërfaqe 196.87km2 dhe popullsi 8823 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Artenay aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011- - Pascal Gudin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]