Kantoni Beaumont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Beaumont
Canton de Beaumont
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Clermont-Ferrand
Kryeqëndra Beaumont
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 64,94 km2
Popullsia 19.429 banorë 2010
Dendësia 299,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6356

Kantoni Beaumont (frëngjisht: Canton de Beaumont) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Beaumont. Ka sipërfaqe 64.94km2 dhe popullsi 19429 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Beaumont aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]