Kantoni Brignoles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Brignoles
Canton de Brignoles
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Var
Arrondissement Brignoles
Kryeqëndra Brignoles
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 235,26 km2
Popullsia 27.971 banorë 2007
Dendësia 118,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8305
Kantoni Brignoles – harta_foto

Kantoni Brignoles (frëngjisht: Canton de Brignoles) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Brignoles. Ka sipërfaqe 235.26km2 dhe popullsi 27971 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Brignoles aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2012 (annulation) - Claude Gilardo (PCF)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]