Kantoni Douvaine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Douvaine
Canton de Douvaine
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Savoie
Arrondissement Thonon-les-Bains
Kryeqëndra Douvaine
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 127,05 km2
Popullsia 19.895 banorë 1999
Dendësia 156,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE

Kantoni Douvaine (frëngjisht: Canton de Douvaine) është një kantondepartamentin Haute-Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Douvaine. Ka sipërfaqe 127.05km2 dhe popullsi 19895 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Douvaine aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean Neury

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]