Kantoni Faverges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Faverges
Canton de Faverges
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Savoie
Arrondissement Annecy
Kryeqëndra Faverges
Statistika dhe Territori
Koordinatat 6°17′43″V 45°44′47″L / 6.2953°V 45.7464°L / 6.2953; 45.7464 (Kantoni Faverges)Koordinatat: 6°17′43″V 45°44′47″L / 6.2953°V 45.7464°L / 6.2953; 45.7464 (Kantoni Faverges)
Sipërfaqja 166,76 km2
Popullsia 12.887 banorë 1999
Dendësia 77,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7414

Kantoni Faverges (frëngjisht: Canton de Faverges) është një kantondepartamentin Haute-Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Faverges. Ka sipërfaqe 166.76km2 dhe popullsi 12887 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Faverges aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]