Kantoni Ferney-Voltaire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ferney-Voltaire
Canton de Ferney-Voltaire
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Arrondissement Gex
Kryeqëndra Ferney-Voltaire
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 78,43 km2
Popullsia 35.621 banorë 2009
Dendësia 454,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 113

Kantoni Ferney-Voltaire (frëngjisht: Canton de Ferney-Voltaire) është një kantondepartamentin Ain, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ferney-Voltaire. Ka sipërfaqe 78.43km2 dhe popullsi 35621 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ferney-Voltaire aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]