Kantoni Fruges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Fruges
Canton de Fruges
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nord-Pas-de-Calais
Departamenti Pas-de-Calais
Arrondissement Montreuil
Kryeqëndra Fruges
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 189,04 km2
Popullsia 7.050 banorë 1999
Dendësia 37,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6224

Kantoni Fruges (frëngjisht: Canton de Fruges) është një kantondepartamentin Pas-de-Calais, rajonin Nord-Pas-de-CalaisFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Fruges. Ka sipërfaqe 189.04km2 dhe popullsi 7050 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Fruges aktualisht përbëhet nga 25 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Marie Lubret

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]