Kantoni Hennebont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Hennebont
Canton d'Hennebont
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Morbihan
Arrondissement Lorient
Kryeqëndra Hennebont
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 178,35 km2
Popullsia 28.036 banorë 2007
Dendësia 157,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5614

Kantoni Hennebont (frëngjisht: Canton d'Hennebont) është një kantondepartamentin Morbihan, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Hennebont. Ka sipërfaqe 178.35km2 dhe popullsi 28036 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Hennebont aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Gérard Perron

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]