Kantoni Hochfelden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Hochfelden
Canton de Hochfelden
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Bas-Rhin
Arrondissement Strasbourg-Campagne
Kryeqëndra Hochfelden
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 133,91 km2
Popullsia 16.571 banorë 2009
Dendësia 123,75 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 10
Kantoni Hochfelden – harta_foto

Kantoni Hochfelden (frëngjisht: Canton de Hochfelden) është një kantondepartamentin Bas-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Hochfelden. Ka sipërfaqe 133.91km2 dhe popullsi 16571 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Hochfelden aktualisht përbëhet nga 29 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]