Kantoni L'Escarène

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni L'Escarène
Canton de L'Escarène
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Arrondissement Nice
Kryeqëndra L'Escarène
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 141,53 km2
Popullsia 7.931 banorë 1999
Dendësia 56,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 609

Kantoni L'Escarène (frëngjisht: Canton de L'Escarène) është një kantondepartamentin Alpes-Maritimes, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është L'Escarène. Ka sipërfaqe 141.53km2 dhe popullsi 7931 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni L'Escarène aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]