Kantoni La Baule-Escoublac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Baule-Escoublac
Canton de La Baule-Escoublac
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni La Baule-Escoublac

Pornichet.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Saint-Nazaire
Kryeqëndra La Baule-Escoublac
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°17′12″V 2°23′27″P / 47.2867°V 2.3908°P / 47.2867; -2.3908 (Kantoni La Baule-Escoublac)Koordinatat: 47°17′12″V 2°23′27″P / 47.2867°V 2.3908°P / 47.2867; -2.3908 (Kantoni La Baule-Escoublac)
Lartësia 0 - 55 m (n.n.d)
Sipërfaqja 34,86 km2
Popullsia 26.251 banorë 2014
Dendësia 753
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0240
Kodi statistikor INSEE 4457
Vendndodhja
Kantoni La Baule-Escoublac – harta_foto

Kantoni La Baule-Escoublac (frëngjisht: Canton de La Baule-Escoublac) është një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Baule-Escoublac. Ka sipërfaqe 34,86km2 dhe popullsi 26251 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Nazaire-Ouest dhe kantoni Saint-Nazaire-Centre në lindje, kantoni Guérande në veri dhe kantoni Le Croisic në perëndim.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Baule-Escoublac aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
La Baule-Escoublac La Baull-Escóblac Ar Baol-Skoubleg 15542 (2014) 22,19 700 ban./km² 44055 44500
Pornichet Port-Nichèt Pornizhan 10709 (2014) 12,67 845 ban./km² 44132 44380

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19013.114—    
19063.597+15.5%
19114.432+23.2%
19215.313+19.9%
19267.458+40.4%
19318.823+18.3%
19368.806−0.2%
194622.809+159.0%
195419.180−15.9%
196218.246−4.9%
196818.736+2.7%
197520.527+9.6%
198221.819+6.3%
199022.978+5.3%
199925.499+11.0%
200626.518+4.0%
200727.161+2.4%
200827.333+0.6%
200926.701−2.3%
201026.491−0.8%
201126.473−0.1%
201225.797−2.6%
201325.987+0.7%
201426.251+1.0%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]