Kantoni Levie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Levie
Canton de Levie
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Corse-du-Sud
Arrondissement Sartène
Kryeqëndra Levie
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 284,66 km2
Popullsia 4.022 banorë 2007
Dendësia 14,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2A22

Kantoni Levie (frëngjisht: Canton de Levie) është një kantondepartamentin Corse-du-Sud, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Levie. Ka sipërfaqe 284.66km2 dhe popullsi 4022 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Levie aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Sébastien-Marc Rocca Serra

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]