Kantoni Louvigné-du-Désert

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Louvigné-du-Désert
Canton de Louvigné-du-Désert
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Fougères-Vitré
Kryeqëndra Louvigné-du-Désert
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 159,34 km2
Popullsia 8.798 banorë 2009
Dendësia 55,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3520
Kantoni Louvigné-du-Désert – harta_foto

Kantoni Louvigné-du-Désert (frëngjisht: Canton de Louvigné-du-Désert) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Louvigné-du-Désert. Ka sipërfaqe 159.34km2 dhe popullsi 8798 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Louvigné-du-Désert aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Louis Pautrel

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]