Kantoni Lude

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lude
Canton du Lude
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Sarthe
Arrondissement La Flèche
Kryeqëndra Le Lude
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 265,42 km2
Popullsia 8.758 banorë 2010
Dendësia 33 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7216

Kantoni Lude (frëngjisht: Canton du Lude) është një kantondepartamentin Sarthe, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Lude. Ka sipërfaqe 265.42km2 dhe popullsi 8758 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lude aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Louis-Jean de Nicolaÿ

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]