Kantoni Montrichard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montrichard
Canton de Montrichard
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loir-et-Cher
Arrondissement Blois
Kryeqëndra Montrichard
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 273,01 km2
Popullsia 15.188 banorë 1999
Dendësia 55,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4113

Kantoni Montrichard (frëngjisht: Canton de Montrichard) është një kantondepartamentin Loir-et-Cher, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montrichard. Ka sipërfaqe 273.01km2 dhe popullsi 15188 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montrichard aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]