Kantoni Ornans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ornans
Canton de Ornans
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Doubs
Arrondissement Besançon
Kryeqëndra Ornans
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 260 km2
Popullsia 10.139 banorë 1999
Dendësia 39 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2518

Kantoni Ornans (frëngjisht: Canton d'Ornans) është një kantondepartamentin Doubs, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ornans. Ka sipërfaqe 260km2 dhe popullsi 10139 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ornans aktualisht përbëhet nga 26 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]