Kantoni Pluvigner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pluvigner
Canton de Pluvigner
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Morbihan
Arrondissement Lorient
Kryeqëndra Pluvigner
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 200,47 km2
Popullsia 15.747 banorë 1999
Dendësia 78,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5625

Kantoni Pluvigner (frëngjisht: Canton de Pluvigner) është një kantondepartamentin Morbihan, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pluvigner. Ka sipërfaqe 200.47km2 dhe popullsi 15747 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pluvigner aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Bernadette Desjardins

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]