Kantoni Porto-Vecchio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Porto-Vecchio
Canton de Porto-Vecchio
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Corse-du-Sud
Arrondissement Sartène
Kryeqëndra Porto-Vecchio
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 347,87 km2
Popullsia 14.795 banorë 2010
Dendësia 42,53 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2A40

Kantoni Porto-Vecchio (frëngjisht: Canton de Porto-Vecchio) është një kantondepartamentin Corse-du-Sud, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Porto-Vecchio. Ka sipërfaqe 347.87km2 dhe popullsi 14795 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Porto-Vecchio aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Christophe Angelini

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]