Jump to content

Kantoni Posavina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Kantoni Posavina (Boshnjake dhe serbe: Посавски кантон Posavski kantonin, kroate: Županija Posavska) është kantoni i dytë nga dhjetë kantonet e Federatës së Bosnje dhe HercegovinaBosnjë dhe Hercegovinë. Ajo është kantoni më i vogël me një sipërfaqe prej vetëm 325 km2. Kryeqyteti i tij është Orashje.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni është i ndarë në tri komuna: Domalevac-Shamac, Oxhaku, Orashje.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuvendi kantonal është i përbërë nga:

  • Bashkimi Demokratik Kroat i Bosnjës dhe Hercegovinës - 8
  • Bashkimi Demokratik Kroat 1990 - 5
  • Partia Kroate e të Drejtave - 2
  • Partia e Aksionit Demokratik - 2
  • Partia për Bosnjë dhe Hercegovinë - 1
  • Partia Social Demokrate - 1
  • Unioni për një të Ardhme më të Mirë të B&H - 1
  • Posavska Stranka - 1

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Orashje, klub lokal i fubollit nga Orashje fitues në Kupën Futbollistike të Bosnjës dhe Hercegovinës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]