Jump to content

Kantoni Bosnja Qendrore

Coordinates: 44°06′N 17°39′E / 44.100°N 17.650°E / 44.100; 17.650
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kantoni Qendror Bosnja)
Kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Kantoni Qendror Bosnja (Boshnjake: Srednjobosanski kanton, kroatisht: Županija Središnja Bosna) është kantoni i gjashtë nga 10 kantone të Federatës së Bosnjes dhe Hercegovinës në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Kantoni shtrihet në qendër të vendit, në perëndim të Sarajevës. Qendra e qeverisë kantonale ndodhet në Travnik.

Kantoni është i ndarë në komunat Bugojno, Busovaça, Dobretiqi, Donji Vakufi, Fojnica, Gornji Vakuf-Uskoplje, Jajce, Kiselaku, Kreshevo, Novi Travnik, Travniku dhe Vitezi.

Koordinatat: 44°06'N 17°39' / 44.100°N 17.650°D / 44.100; 17.65044°06′N 17°39′E / 44.100°N 17.650°E / 44.100; 17.650