Kantoni Redon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kantoni Redon
Canton de Redon
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Redon

Redon.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Redon
Kryeqëndra Redon
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°39′08″V 2°05′01″P / 47.6522°V 2.0836°P / 47.6522; -2.0836 (Kantoni Redon)Koordinatat: 47°39′08″V 2°05′01″P / 47.6522°V 2.0836°P / 47.6522; -2.0836 (Kantoni Redon)
Lartësia 0 - 97 m (n.n.d)
Sipërfaqja 165,08 km2
Popullsia 18.000 banorë (2014)[1]
Dendësia 109
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0299
Kodi statistikor INSEE 3528
Vendndodhja
Kantoni Redon – harta_foto

Kantoni Redon (frëngjisht: Canton de Redon) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Redon. Ka sipërfaqe 165,08km2 dhe popullsi 18000 banorë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo kufizohet kantoni Bain-de-Bretagne në veri-lindje, kantoni Pipriac në veri, kantoni La Gacilly në veri-perëndim, kantoni Allaire në perëndim, kantoni Saint-Nicolas-de-Redon në jug, kantoni Guémené-Penfao në jug-lindje dhe kantoni Grand-Fougeray në lindje.

Administrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Përbërja aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Kantoni Redon aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bains-sur-Oust Bein Baen-Ballon 3401 (2014) 44,63 76 ban./km² 35013 35600
La Chapelle-de-Brain La Chapèll-de-Braen Chapel-Braen 968 (2014) 17,65 55 ban./km² 35064 35660
Langon Langon Landegon 1466 (2014) 36,54 40 ban./km² 35145 35660
Redon Redon Redon 8921 (2014) 15,09 591 ban./km² 35236 35600
Renac Renac Ranneg 965 (2014) 25,89 37 ban./km² 35237 35660
Sainte-Marie Saentt-Mariy Lokmaria-Redon 2279 (2014) 25,28 90 ban./km² 35294 35600

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia në vite
Viti Pop. ±%
1793 11.339 —    
1876 16.620 +46.6%
1962 15.459 −7.0%
1968 15.964 +3.3%
1975 16.182 +1.4%
1982 16.186 +0.0%
1990 16.688 +3.1%
1999 17.257 +3.4%
2006 18.252 +5.8%
2011 18.677 +2.3%
2012 18.427 −1.3%
2013 18.218 −1.1%
2014 18.000 −1.2%


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]