Kantoni Rivière-Pilote

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Rivière-Pilote
Canton de Rivière-Pilote
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Martinique
Departamenti Martinique
Arrondissement Le Marin
Kryeqëndra Rivière-Pilote
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 35,78 km2
Popullsia 13.468 banorë 2009
Dendësia 376,41 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 97224
Kantoni Rivière-Pilote – harta_foto

Kantoni Rivière-Pilote (frëngjisht: Canton de Rivière-Pilote) është një kantondepartamentin Martinique, rajonin MartiniqueFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rivière-Pilote. Ka sipërfaqe 35.78km2 dhe popullsi 13468 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Rivière-Pilote aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011 - 2014 - Lucien Adenet

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]