Kantoni Saint-Haon-le-Châtel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Haon-le-Châtel
Canton de Saint-Haon-le-Châtel
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Loire
Arrondissement Roanne
Kryeqëndra Saint-Haon-le-Châtel
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 217,51 km2
Popullsia 12.626 banorë 2009
Dendësia 58,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4227

Kantoni Saint-Haon-le-Châtel (frëngjisht: Canton de Saint-Haon-le-Châtel) është një kantondepartamentin Loire, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Haon-le-Châtel. Ka sipërfaqe 217.51km2 dhe popullsi 12626 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Haon-le-Châtel aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean Bartholin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]