Kantoni Saint-Julien-Chapteuil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Julien-Chapteuil
Canton de Saint-Julien-Chapteuil
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Saint-Julien-Chapteuil
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°02′13″V 4°03′47″L / 45.036915°V 4.062962°L / 45.036915; 4.062962 (Kantoni Saint-Julien-Chapteuil)Koordinatat: 45°02′13″V 4°03′47″L / 45.036915°V 4.062962°L / 45.036915; 4.062962 (Kantoni Saint-Julien-Chapteuil)
Lartësia 669 - 1436 m (n.n.d)
Sipërfaqja 136,68 km2
Popullsia 7.258 banorë 2014
Dendësia 53
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4323
Kantoni Saint-Julien-Chapteuil – harta_foto

Kantoni Saint-Julien-Chapteuil (frëngjisht: Canton de Saint-Julien-Chapteuil) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Julien-Chapteuil. Ka sipërfaqe 136.68km2 dhe popullsi 7258 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Julien-Chapteuil aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Lantriac 1917 (2014) 22.83 84 ban./km² 43113 43260
Montusclat 142 (2014) 10.47 14 ban./km² 43143 43260
Le Pertuis 433 (2014) 11.89 36 ban./km² 43150 43200
Queyrières 309 (2014) 13.95 22 ban./km² 43158 43260
Saint-Étienne-Lardeyrol 745 (2014) 11.8 63 ban./km² 43181 43260
Saint-Hostien 731 (2014) 13.49 54 ban./km² 43194 43260
Saint-Julien-Chapteuil 1889 (2014) 28.26 67 ban./km² 43200 43260
Saint-Pierre-Eynac 1092 (2014) 23.99 46 ban./km² 43218 43260

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19625.552—    
19685.219−6.0%
19754.933−5.5%
19825.214+5.7%
19905.725+9.8%
19996.221+8.7%
20066.722+8.1%
20117.063+5.1%
20127.128+0.9%
20147.258+1.8%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]