Kantoni Semur-en-Auxois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Semur-en-Auxois
Canton de Semur-en-Auxois
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Côte-d'Or
Arrondissement Montbard
Kryeqëndra Semur-en-Auxois
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 292,65 km2
Popullsia 9.499 banorë 2009
Dendësia 32,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2133

Kantoni Semur-en-Auxois (frëngjisht: Canton de Semur-en-Auxois) është një kantondepartamentin Côte-d'Or, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Semur-en-Auxois. Ka sipërfaqe 292.65km2 dhe popullsi 9499 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Semur-en-Auxois aktualisht përbëhet nga 29 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Marc Patriat

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]