Kantoni Tarascon-sur-Ariège

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Tarascon-sur-Ariège
Canton de Tarascon-sur-Ariège
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Ariège
Arrondissement Foix
Kryeqëndra Tarascon-sur-Ariège
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 221,75 km2
Popullsia 8.707 banorë 2006
Dendësia 39,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 918

Kantoni Tarascon-sur-Ariège (frëngjisht: Canton de Tarascon-sur-Ariège) është një kantondepartamentin Ariège, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Tarascon-sur-Ariège. Ka sipërfaqe 221.75km2 dhe popullsi 8707 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Tarascon-sur-Ariège aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]