Kantoni Tonnay-Charente

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Tonnay-Charente
Canton de Tonnay-Charente
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Rochefort
Kryeqëndra Tonnay-Charente
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 179,88 km2
Popullsia 13.455 banorë 2007
Dendësia 74,8 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1739
Kantoni Tonnay-Charente – harta_foto

Kantoni Tonnay-Charente (frëngjisht: Canton de Tonnay-Charente) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Tonnay-Charente. Ka sipërfaqe 179.88km2 dhe popullsi 13455 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Tonnay-Charente aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Pierre Guillon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]