Kantoni Vescovato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vescovato
Canton de Vescovato
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Korsika
Departamenti Haute-Corse
Arrondissement Corte
Kryeqëndra Vescovato
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 84,31 km2
Popullsia 7.582 banorë 1999
Dendësia 89,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2B59

Kantoni Vescovato (frëngjisht: Canton de Vescovato) është një kantondepartamentin Haute-Corse, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vescovato. Ka sipërfaqe 84.31km2 dhe popullsi 7582 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vescovato aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]