Jump to content

Kantoni i Tuzllës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Kantoni i Tuzllës[1] (boshnjakisht: Tuzlanski kanton[1]) është kantoni i tretë prej 10 kantoneve të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinë, një nga dy entitetet në Bosnjë dhe Hercegovinë. Qendra kantonale është në qytetin Tuzlla.

Në Kantonin e Tuzlës përfshihen komunat: Banoviqi, Çeliqi, Doboj East (Doboj Lindje), Gradaçaci, Graçanicë, Klladanji, Kalesija, Llukavac, Sapna, Srebrenik, Teoçaku dhe Zhivinice, si dhe vet qyteti i Tuzllës.

Historia dhe kultura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantonin u krijua nga Marrëveshja e Washingtonit në vitin 1994, dhe kufijtë e saj u përcaktuan nga Marrëveshja e Dejtonit në vitin 1995. Kantoni i Tuzllës u quajt Tuzla-Podrinje Kanton deri në shkurt të vitit 1999. Podrinje do të thotë "rajon afër lumit Drina' por perderisa lumi nuk rrjedhë nëpër Kanton, një ndryshim emri ishte i nevojshëm .

Tuzla është qendër e hip hopit në Ballkan për shkak të Edo Maajkas, Frenkiet dhe stacioni i parë i hip-hop-it në Bosnje, ndodhej në Tuzëll, FMJAM. Nga këtu është edhe artisti dhe kitaristi Emir Hot, pianisti Beshliq, accordionisti Emir Vildiq dhe violinistja Selma Dizdareviq. Po nga Tuzlla janë edhe këngëtarët e famshëm Selma Bajrami (këngëtare boshnjake me prejardhje shqiptare) dhe Lepa Brena.

  1. ^ a b The Constitution of the Tuzla Canton Arkivuar 30 mars 2012 tek Wayback Machine Official name of canton is Tuzla Canton