Jump to content

Kapshtad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kepi
iKapa
Kaapstad
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej433 688
Faqja zyrtarewww.capetown.gov.za

Kepi (Kaapstad në gjuhën afrikaanse, Cape Town anglisht, iKapa në gjuhën xhosa) është një qytet i Afrikës së Jugut, kryeqytet i Kolonisë së Kepit (1652-1910) pastaj i provincës së Kepit (1910-1994). Është aktualisht kryeqendra provinciale e Kepit Perëndimor.

Nga viti 1910, Kepi është gjithashtu kryeqendra parlamentare e shtetit së bashku me qytetin Pretoria (kryeqendër administrative) dhe Bloemfontein (kryeqendër gjyqësore).

Qyteti i Kepit, u themelua në vitin 1652.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]