Kapsula endoskopike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kapsula endoskopike
Kapsula endoskopike e mbyllur, që tregon gjashtë LED dhe lentet e kamerës.

Kapsula endoskopike është një procedurë që përdoret për të regjistruar imazhe të brendshme të traktit gastrointestinal për përdorim në diagnozën mjekësore. Zhvillimet më të reja janë gjithashtu në gjendje të marrin biopsi dhe të lëshojnë ilaçe në vende specifike të të gjithë traktit gastrointestinal. [1] Kapsula (kamera pilulë) është e ngjashme në formë me një kapsulë standarde farmaceutike, edhe pse pak më e madhe, dhe përmban një sensor të vogël imazhi dhe një sërë LED të mundësuar nga një bateri. Pasi një pacient gëlltit kapsulën, ajo kalon përgjatë traktit gastrointestinal duke marrë një numër imazhesh në sekondë, të cilat transmetohen me valë në një grup marrësish të lidhur me një pajisje portative regjistrimi të mbajtur nga pacienti. Përdorimi parësor i endoskopisë me kapsulë është ekzaminimi i zonave të zorrës së hollë që nuk mund të shihen nga llojet e tjera të endoskopisë si kolonoskopia ose ezofagogastroduodenoskopia (EGD). [2]

Përdorime mjekësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ezofagogastroduodenoskopia (EGD), përdor një kamerë të bashkangjitur në një tub të gjatë fleksibël për të parë pjesën e sipërme të traktit gastrointestinal, domethënë ezofagun, stomakun dhe fillimin e pjesës së parë të zorrës së hollë të quajtur duoden, dhe një kolonoskop, të futur. përmes rektumit, mund të shikojë zorrën e trashë dhe pjesën distale të zorrës së hollë, ileumin terminal, megjithatë, këto dy lloje të endoskopisë nuk mund të vizualizojnë pjesën më të madhe të pjesës së mesme të zorrës së hollë. Endoskopia me kapsulë përdoret për të ekzaminuar pjesët e traktit gastrointestinal që nuk mund të shihen me llojet e tjera të endoskopisë. Është i dobishëm kur dyshohet për sëmundje në zorrën e hollë dhe ndonjëherë mund të përdoret për të gjetur vendin e gjakderdhjes gastrointestinale ose shkakun e dhimbjes së pashpjegueshme të barkut, siç është sëmundja e Crohn . Megjithatë, ndryshe nga EGD ose kolonoskopia, ajo nuk mund të përdoret për të trajtuar patologjinë që mund të zbulohet. Arsyet e zakonshme për përdorimin e endoskopisë me kapsulë përfshijnë diagnozën e gjakderdhjes së pashpjegueshme, mungesën e hekurit ose dhimbjen e barkut, kërkimin e polipeve, ulcerave dhe tumoreve të zorrëve të vogla dhe diagnozën e sëmundjes inflamatore të zorrëve . [3] Imazhet e mbledhura nga kamera në miniaturë gjatë një seance transferohen me valë në një marrës të jashtëm të veshur nga pacienti, duke përdorur cilindo nga një brez frekuencash të përshtatshme. Imazhet e mbledhura më pas transferohen në një kompjuter për t'u shfaqur, rishikuar dhe diagnostikuar. [4] Një sinjal i transmetuar me frekuencë radio mund të përdoret për të vlerësuar me saktësi vendndodhjen e kapsulës dhe për ta gjurmuar atë në kohë reale brenda trupit dhe traktit gastrointestinal. [5] Është e paqartë nëse endoskopia me kapsulë mund të zëvendësojë gastroskopinë për ata me cirrozë . [6]

Shpesh administrohet një preparat i zorrëve, i cili përmirëson rendimentin diagnostik të testit dhe cilësinë e vizualizimit të zorrës së hollë. [7]

Që nga viti 2015 kishte një numër prodhuesish. [8] Teknologjia u zhvillua fillimisht nga Gabi Iddan dhe Paul Swain, me pilulën e parë të gëlltitur në 1997; [9] Iddan themeloi Given Imaging e cila mori miratimin e FDA në 2001. [9]

Endoskopia me kapsulë konsiderohet të jetë një metodë shumë e sigurt për të përcaktuar një shkak të panjohur të gjakderdhjes gastrointestinale. [10] Kapsula zakonisht ekskretohet me feces brenda 24-48 orëve. [10] Ka pasur një raport të mbajtjes së kapsulës për gati katër vjet e gjysmë edhe pse pacienti ishte asimptomatik. [10] Megjithatë, rreziku i obstruksionit të zorrëve mund të kundërshtohet me rreze X të barkut për të lokalizuar pajisjen për heqje me anë të endoskopisë ose kirurgjisë. [10] [11] [12]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Diagnostics with a Stomach Pill" (PDF). Max Planck Institute for Intelligent Systems. 7 janar 2016. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2017-03-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The endoscopy procedures we provide". 28 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Farzan Bahin, The Hills Gastroenterology, Sydney, Australia.
 3. ^ Tong J, Svarta S, Ou G, Kwok R, Law J, Enns R (tetor 2012). "Diagnostic yield of capsule endoscopy in the setting of iron deficiency anemia without evidence of gastrointestinal bleeding". Canadian Journal of Gastroenterology. 26 (10): 687–90. doi:10.1155/2012/182542. PMC 3472906. PMID 23061059. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Yuce MR, Dissanayake T (2012). "Easy-to-swallow wireless telemetry". IEEE Microwave Magazine. 13 (6): 90–101. doi:10.1109/MMM.2012.2205833. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Pourhomayoun M, Fowler ML, Jin Z (2012). "A Novel Method for Medical Implant In-Body Localization" (PDF). Proceedings of the IEEE International Conference of Engineering in Medicine and Biology. 2012: 5757–60. doi:10.1109/EMBC.2012.6347302. ISBN 978-1-4577-1787-1. PMID 23367237. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Colli A, Gana JC, Turner D, Yap J, Adams-Webber T, Ling SC, Casazza G (tetor 2014). "Capsule endoscopy for the diagnosis of oesophageal varices in people with chronic liver disease or portal vein thrombosis" (PDF). The Cochrane Database of Systematic Reviews. 10 (10): CD008760. doi:10.1002/14651858.CD008760.pub2. PMC 7173747. PMID 25271409. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Rokkas, T; Papaxoinis, K; Triantafyllou, K; Pistiolas, D; Ladas, SD (janar 2009). "Does purgative preparation influence the diagnostic yield of small bowel video capsule endoscopy?: A meta-analysis". The American Journal of Gastroenterology. 104 (1): 219–27. doi:10.1038/ajg.2008.63. PMID 19098872. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Slawinski PR, Obstein KL, Valdastri P (tetor 2015). "Capsule endoscopy of the future: What's on the horizon?". World Journal of Gastroenterology. 21 (37): 10528–41. doi:10.3748/wjg.v21.i37.10528. PMC 4588075. PMID 26457013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 9. ^ a b Adler SN, Metzger YC (korrik 2011). "PillCam COLON capsule endoscopy: recent advances and new insights". Therapeutic Advances in Gastroenterology. 4 (4): 265–8. doi:10.1177/1756283X11401645. PMC 3131168. PMID 21765870. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b c d Bhattarai M, Bansal P, Khan Y (korrik 2013). "Longest duration of retention of video capsule: A case report and literature review". World Journal of Gastrointestinal Endoscopy. 5 (7): 352–5. doi:10.4253/wjge.v5.i7.352. PMC 3711067. PMID 23858380. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 11. ^ Liao Z, Gao R, Xu C, Li ZS (shkurt 2010). "Indications and detection, completion, and retention rates of small-bowel capsule endoscopy: a systematic review". Gastrointestinal Endoscopy. 71 (2): 280–6. doi:10.1016/j.gie.2009.09.031. PMID 20152309. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Cave, D; Legnani, P; de Franchis, R; Lewis, BS; ICCE. (tetor 2005). "ICCE consensus for capsule retention". Endoscopy. 37 (10): 1065–7. doi:10.1055/s-2005-870264. PMID 16189792. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)