Jump to content

Karbonati i natriumit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karbonati i natriumit
Karbonati i natriumit
Formula kimikeNa2CO3
Masa molare105.9888 g/mol
PamjaSubstancë e ngurtë me ngjyrë të bardhë
Dendësiteti2.54 g/cm3
Pika e shkrirjes851 °C

Karbonati i natriumit () ose soda e larjes është kripa e natriumit e tretshme në ujë e acidit karbonik.

Procesi i Leblankut

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1792, kimisti francez Nikolas Leblank krijoi një proces për përfitimin e karbonatit të natriumit nga kripa, acidi sulfurik. Së pari, kripa e detit (kloruri i natriumit) shkrihet në acid sulfurik duke dhënë sulfatin e natriumit dhe acidin klorhidrik në gjendje të gaztë:

+ +

Pastaj sulfati i natriumit reagon me karbonat kalciumi:[1]

+ + + +

Procesi i Solvejit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1861, kimisti industrial belg Ernest Solveji zhvilloi një metodë për ta shndërruar klorurin e natriumit në karbonat natriumi duke përdorur amon:

+
+ + + +
+ +

Ky proces ishte dhënë nga kimisti kinez Hou Debang në vitet e 30 të shek. XX:

+ +
+
+ +
+ +

Bikarbonati i natriumit dallohet si precipitat për shkak të tretshmërisë së ulët që ka. Pastaj nxehet në temperaturë 80-95 °C për ta përfituar karbonatin e natriumit (të pastër).

Karbonati i natriumit përdoret për pastrimin e xhamave, letrave, si sapune dhe detergjente. Gjithashtu, përdoret edhe si zbutës i ujit. Është aditiv i ushqimit, përdoret si rregullator i aciditetit.

Jashtë Tokës, dihet se ka shumë pak karbonat natriumi.[2] Përderisa ka karbonate në Mars, konsiderohet se ka edhe karbonat natriumi[3], por ende nuk është konfirmuar.

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

  1. ^ Kiefer, David M. (janar 2002). "It was all about alkali". Today's Chemist at Work. 11 (1): 45–6. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ De Sanctis, M. C.; etj. (29 qershor 2016). "Bright carbonate deposits as evidence of aqueous alteration on (1) Ceres". Nature. 536 (7614): 54–57. doi:10.1038/nature18290. PMID 27362221. Marrë më 2016-06-30. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jeffrey S. Kargel (23 korrik 2004). Mars - A Warmer, Wetter Planet. Springer Science & Business Media. fq. 399–. ISBN 978-1-85233-568-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)