Karmine Abate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Karmine Abate shkrimtar arbëresh nga fshati Karfici i Kalabrisë dhe një ndër shkrimtarët më të njohur të Italisë së dy dhjetëvjeçarëve të fundit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne italisht emri shkruhet Carmine Abate (lindi ne Carfizzi, ne 24 tetor 1954).

Ka ardhur dy me lexuesit shqiptarë. Herën e parë ai u paraqit në fillim të viteve ’90 me romanin me titull tingëllues për ne "Shtegtimi i unazës". Ndërsa tani vepra, me të cilën ai na vihet para vëmendjes, titullohet "Mes dy detesh".

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nel labirinto della vita, Roma : Juvenilia, 1977.
 • I Germanesi: storia e vita di una comunità calabrese e dei suoi emigranti, Carmine Abate; Meike Behrmann, Cosenza Pellegrini, 1986.
 • La moto di Scanderbeg, Fazi, 1999.
 • Tra due mari, Mondadori, 2002 (Premio Società dei Lettori, Lucca-Roma).
 • La festa del ritorno, Mondadori, (2004) (vincitore del "Premio Napoli", "Premio Selezione Campiello" e Premio Corrado Alvaro)
 • Il muro dei muri, Oscar Mondadori, 2006.
 • Il ballo tondo, Piccola biblioteca Oscar Mondadori, 2005.
 • Terre di andata, Argo, 1996.
 • Il mosaico del tempo grande, Mondadori, 2006.
 • Gli anni veloci - Mondadori, 2008.
 • Vivere per addizione e altri viaggi, Mondadori, 2010.
 • Terre di andata. Poesie & proesie, Il Maestrale, 2011.
 • La collina del vento, Mondadori, 2012 (vincitore del Premio Campiello).

Në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shtegtimi i unazës, Pejë : Dukagjini, 1994.
 • Shtegtimi i unazës, Tiranë : Toena, 1994.
 • MES DY DETESH, Tiranë : Toena, 1994.


Raffael 058.jpg
Arti & Kultura: Animim · Film · Letërsi · Muzikë · Serial · Strip
Aeskulap.png
Biologjia: Mjekësi
Globo terraqueo 3.gif
Gjeografia: Gjeografi · Kosovë · ShBA · Shqipëri · Maqedoni · Greqi
Top.gif
Sporti: Sport
Vista-system.png
Teknologjia: Informatikë · Elektronikë  · Teknologji
Logo physics.svg
Shkenca: Fizikë, Matematikë