Jump to content

Kasa no Iratsume

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kasa no Iratsume ishte poete japoneze në fillim të shekullit 8-të.

Pak dihet për të përveç asaj që ruhet në 29 poezitë e saj të mbijetuara në Man'yōshū; të gjitha këto ishin poema dashamirëse drejtuar dashnorit të saj Ōtomo no Yakamochi që e përpiloi Man'yōshū (dhe i cili njihet se ka pasur të paktën 14 dashnorë të tjerë dhe që është thyer me të). Megjithatë, poezitë e saj të dashurisë e bënë atë të famshme dhe të frymëzuar një brez të mëvonshëm të poetëve femra si Izumi Shikibu ose Ono no Komachi.[1]

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rōmaji Shqip
wa ga yado no
yujagekusa no
shiratsuyu no
kenugani moto na
omoyuru kamo
Në vetminë e zemrës sime
Ndihem sikur duhet të vdes
Ashtu si rënia e zbehtë e vesës
Mbi barin e kopshtit tim
Në hijen e mbledhjes së muzgut[2].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The entranced eroticism of her poems to Yakamochi were imitated by the great women poets of the 9th and 10th centuries, notably Izmi Shikibu and Ono no Komachi." Women poets of Japan.
  2. ^ pg 151 of Seeds in the Heart

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]