Kashiwa mochi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kashiwa mochi

Kashiwa mochi (Japonisht: かしわ餅, 柏餅) është mochi e bardhë që rrethon një anko të ëmbël (pastë e fasules së kuqe) e mbushur me një gjethe Kashiwa të mbështjellë rreth saj.[1]

Kashiwa-mochi dhe chimaki bëhen posaçërisht për festën e Ditës së Fëmijëve që festohet çdo vit më 5 maj në Japoni.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Japanese confectionery". Travel Around Japan (në anglisht). Marrë më 10 mars 2016.