Katalët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katalët është emri i një fisi që i përkiste popujve venetë dhe që ndonjëherë ngatërrohen [1] me ilirët për shkak të afërsisë gjeografike dhe fqinjësisë. Ata ishin një popull i lashtë që banonte në Italinë verilindore, në një zonë që korrespondonte me rajonin e sotëm të Venetos. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Structure and Scale in the Roman Economy by Richard Duncan-Jones,2002,page 164,"... This allowed the city to draw on the Carni and Catali (tribes `attributed' to Tergeste by Augustus) for new supplies of ..."
  2. ^ Storia, vita, costumi, religiosità dei Veneti antichi at .www.venetoimage.com (in Italian). Accessed on 2009-08-18.