Kategoria:Ushqim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ushqimi eshte nje nder faktoret me te rendesishem per jeten e njeriut.Ushqimet ndihmojne ne zhvillimin e organizmave.Ato po ashtu bashk me ujin dhe ajrin plotesojne kushtet per jetese.Ne kemi ushqime te ndryshme, por me te shendetshmet jane pemet dhe perimet,pra ato qe vijne te gatshme nga natyra,kurse ushqimet te cilat jane me te demshme per organizmin tone jane: ushqimet e shpejta,embelsirat,etj.Per te pasur nje organizm te shendoshe duhet qe te hajme sa me shume peme dhe perime dhe sa me pak ushqime te shpejta dhe embelsira.Nese ne pakesojme perdorimin e pemeve dhe perimeve dhe hame me shume ushqime te shpejta dhe embelsira tek ne mund te shfaqen semundje te ndryshme te cilat mund te na lene pasoja fatale.Ushqimet e shendetshme duhet te konsumohen per te miren e trupit tone.

Faqet në kategorinë "Ushqim"

Kjo kategori ka 4 faqe nga 4 gjithësej.