Kategoria Superiore 2011–12

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2011-2012
Kategoria Superiore 2011–12
Kategoria Superiore 2011–12
Sezoni 2011-2012
Fituesi KF Skënderbeu
Skuadrat 14 skuadra
Zbritjet KS Dinamo, KS Pogradeci, TBD
Liga e Kampioneve KF Skënderbeu
Liga e Evropës KF Tirana, FK Flamurtari, KS Teuta
Fitorje si mysafir KF Apolonia 1 : 5 KF Skënderbeu
Fitorja më e thellë FK Flamurtari 5 : 0 KS Dinamo
Golshënuesi
më i mirë
Roland Dervishi (21)
Ndeshjet ??
Golat ??
Golat/Ndeshjet ??
‹‹ 2010-2011 2012-2013 ››

Kategoria Superiore 2011-2012 ishte sezoni i 73të Zyrtar, ose i 76të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës[1]). Sezoni filloi më 24 gusht, 2011 dhe mbaroi në 12 maj, 2012. Kategoria Superiore këtë sezon kishte 14 skuadra pjesëmarrëse, të cilat nuk luajtën më në tre, por në dy faza.

KS Skënderbeu ishin kampionët në fuqi, kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të dytë rresht dhe të tretën në historinë e klubit.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga pesë sezonet e fundit, me 12 skuadra dhe tri faza (në total 33 ndeshje), sezoni 2011-2012 i Kategorisë Superiore është me 14 skuadra, ndërsa do të luhet në dy faza, me sistem vajtje-ardhje (26 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 13 dhe 14 do të zbresin direkt nga Kategoria Superiore, ndërsa tre të tjera, që pozicionohen në vendet 11 dhe 12, do të zhvillojnë ndeshje shtesë me ato klube që do e mbyllin renditjen në vendet 3, dhe 4 të Kategorisë së Parë.[2]

Ndryshimet menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhjetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe katër të adhura nga Kategoria e Parë: Pogradeci, Tomori, Kamza dhe Apolonia; do të luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Dinamo (18), Vllaznia (9), Skënderbeu (2), Flamurtari (1), Teuta (1).[2]

Stadiumet dhe vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kategoria Superiore 2011–12 is located in Earth
Kategoria Superiore 2011–12 (Earth)
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [3]
01. Apolonia Fier Fieri Stadiumi "Loni Papuçiu" 12,000
02. Bylis Ballsh Ballshi Stadiumi "Agush Maca" 6,500
03. Dinamo Tirana Tirana Stadiumi "Qemal Stafa" 19,600
04. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Kamza Kamza Fusha Sportive Kamëz 0,500
06. Kastrioti Krujë Kruja Stadiumi "Kastrioti" 8,500
07. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
08. Pogradeci Pogradeci Stadiumi "Gjorgji Kyçyku" 6,000
09. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
10. Shkumbini Peqin Peqini Fusha Sportive Peqin 5,000
11. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
12. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
13. Tomori Berat Berati Stadiumi "Tomori" 14,500
14. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Shefi stërvitjes / Trajneri Kapiteni Sponsor veshje Sponsor bluze
Flamurtari Shqipëria Shkëlqim Muça Shqipëria Artan Sakaj legea brunes
KF Laçi Shqipëria Stavri Nica Shqipëria Sajmir Kastrati Sportika IP-BET
Pogradeci
Skënderbeu Korçë Shqipëria Stanislav Levi Shqipëria Bledi Shkëmbi legea Ama
KF Tirana Spanja Julián Rubio[4] Shqipëria Elvis Sina adidas BPP Group
Vllaznia Shkodër Shqipëria Rudi Vata Shqipëria Vioresin Sinani Legea Hotel Colosseo-Shkodër

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2011-2012 do të luhet në dy faza, me sistem vajtje-ardhje (26 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2011-2012#Rezultatet.

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2011-2012#Rezultatet.

Ndeshjet Play-Off[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i 10-të e tabelës së Superligës kundër Ekipin e 5-të e tabelës së Kategorisë së Parë
Ekipi i 11-të e tabelës së Superligës kundër Ekipin e 4-të e tabelës së Kategorisë së Parë
Ekipi i 12-të e tabelës së Superligës kundër Ekipin e 3-të e tabelës së Kategorisë së Parë

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendasit / Mysafir APO BYL DIN FLA KAM KAS LAÇ POG SKË SKU TEU TIR TOM VLL
Apolonia 2 : 1 2 : 0 1 : 3 0 : 0 1 : 0 1 : 1 2 : 3 1 : 5 1 : 1 0 : 1 1 : 2 6 : 5 1 : 4
Bylis 2 : 1 3 : 1 1 : 3 2 : 1 0 : 1 3 : 0 1 : 0 0 : 0 5 : 2 0 : 0 1 : 0 4 : 2 1 : 0
Dinamo Tirana 3 : 3 1 : 1 1 : 1 0 : 2 0 : 1 2 : 2 1 : 0 0 : 0 0 : 0 0 : 1 3 : 2 4 : 1 0 : 3
Flamurtari 1 : 1 2 : 0 5 : 0 2 : 1 3 : 1 0 : 0 2 : 0 1 : 0 5 : 0 1 : 1 0 : 1 1 : 1 1 : 0
Kamza 0 : 1 1 : 0 1 : 1 0 : 1 1 : 1 3 : 1 3 : 1 0 : 1 1 : 0 1 : 2 0 : 0 2 : 1 1 : 0
Kastrioti 2 : 0 4 : 2 1 : 0 1 : 1 3 : 2 0 : 1 4 : 0 1 : 2 0 : 1 1 : 2 2 : 3 3 : 1 2 : 1
Laçi 1 : 0 2 : 2 1 : 0 0 : 0 1 : 0 1 : 1 2 : 0 2 : 1 3 : 2 1 : 0 0 : 1 2 : 0 1 : 0
Pogradeci 1 : 1 1 : 1 1 : 0 0 : 2 2 : 1 1 : 1 3 : 1 1 : 3 0 : 0 1 : 2 1 : 2 1 : 0 2 : 1
Skënderbeu 2 : 0 3 : 2 2 : 0 2 : 1 0 : 0 1 : 0 3 : 0 3 : 0 3 : 1 0 : 1 2 : 0 0 : 0 2 : 1
Shkumbini 2 : 0 1 : 1 1 : 0 1 : 0 3 : 1 0 : 1 1 : 1 2 : 1 2 : 4 1 : 2 3 : 2 6 : 2 2 : 1
Teuta 2 : 1 1 : 0 2 : 0 1 : 0 0 : 0 1 : 1 1 : 0 5 : 3 0 : 0 2 : 1 1 : 2 1 : 0 0 : 1
Tirana 1 : 0 3 : 2 1 : 0 2 : 0 1 : 0 1 : 0 1 : 0 3 : 1 0 : 0 1 : 1 0 : 1 1 : 0 0 : 0
Tomori 2 : 0 2 : 2 3 : 1 3 : 2 4 : 1 2 : 1 0 : 1 4 : 1 2 : 4 1 : 0 0 : 2 0 : 1 1 : 0
Vllaznia 1 : 0 3 : 3 2 : 1 2 : 1 4 : 0 2 : 4 3 : 1 1 : 0 0 : 2 4 : 4 3 : 1 2 : 2 0 : 0

Ekipi vendas është listuar në anën e majtë të kolonave, ndërsa ekipi mysafir nëreshtin e sipërm.
Ngjyrat: E kaltër = ekipi vendas fiton; E verdhë = barazim ose fitore në fushë e huaj për të dy skuadrat; E kuqe = ekipi mysafir fiton.

Tabela e ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Skënderbeu (C) 26 17 6 3 45 16 +29 57 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i dytë kualifikues
2 Teuta 26 17 5 4 33 18 +15 56 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[a]
3 Tirana 26 16 5 5 33 21 +12 53
4 Flamurtari 26 13 7 6 42 20 +22 46
5 Kastrioti 26 11 5 10 37 30 +7 38
6 Bylis 26 9 8 9 40 37 +3 35[b]
7 Vllaznia 26 10 5 11 39 33 +6 35[b]
8 Laçi[c] 26 11 7 8 26 28 −2 34
9 Shkumbini 26 8 7 11 37 45 −8 31
10 Tomori (O) 26 8 4 14 36 47 −11 28 Kualifikimi për në play off-in e rënies
11 Kamza (R) 26 7 6 13 22 32 −10 27
12 Apolonia (O) 26 5 6 15 27 46 −19 21
13 Pogradeci[d] (R) 26 6 4 16 25 47 −22 19 Zbritje në Kategorinë e Parë
14 Dinamo Tirana[d] (R) 26 3 7 16 19 41 −22 13
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (O) Fituesi i play-off-it; (R) ?
Notes:
  1. ^ Tirana u kualifikua në Rundi i parë kualifikues i Liga e Evropës duke fituar Kupën e Shqipërisë 2011–12. Meqenëse përfunduan në vendin e tretë në ligë, skuadra e katërt e ligës u kualifikua edhe në Liga e Evropës.
  2. ^ a b Bylisi përpara Vllaznisë në rekord ballë për ballë ; Bylis–Vllaznia 1–0, Vllaznia–Bylis 3–3.
  3. ^ Laçit i janë zbritur 6 pikë.
  4. ^ a b Pogradecit dhe Dinamos i janë zbritur 3 pikë nga renditja.

Golshënuesit më të mirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

21 Gola
20 Gola
14 Gola
13 Gola
9 Gola
8 Gola
6 Gola
5 Gola
4 Gola

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ a b "Fytyra e re e Kategorisë Superiore"[lidhje e vdekur] - E hapur me 13 shtator 2011
  3. ^ Stadiumet në Shqipëri Arkivuar 24 shtator 2019 tek Wayback Machine - E hapur me 11 shtator 2011
  4. ^ "Ish-lojtari i Barcelonës zgjidhet trajner i Tiranës" Arkivuar 31 korrik 2012 tek Archive.today - E hapur me 12 shtator 2011

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]