Jump to content

Kategoria Superiore 2014–15

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2014-2015
Kategoria Superiore 2014–15
Kategoria Superiore 2014–15
Sezoni 2014-2015
Skuadrat 10 skuadra
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
??
Ndeshjet 135
Golat 269
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2013–14 2015–16 ››

Kategoria Superiore 2014-2015 është sezoni i 76të Zyrtar, ose i 79të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në gusht, 2014 dhe mbaroi në 22 Maj, 2015. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

KS Skënderbeu janë kampionët në fuqi, kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të pestë rresht dhe të gjashtën gjithsej në historinë e klubit.

Ndryshe nga sezonet e kaluara, sezoni 2014-2015 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Elbasani dhe Apolonia; luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë shtatë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (6), Elbasani (2), Flamurtari (1) dhe Teuta (1).

Stadiumet dhe vendet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kategoria Superiore 2014–15 is located in Earth
Kategoria Superiore 2014–15 (Earth)
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. KF Apolonia Fier Stadiumi "Loni Papuçiu" 7,000
02. KF Elbasani Elbasan Stadiumi "Ruzhdi Bizhuta" 12,300
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. FK Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Klubi Trajneri Kapiteni Prodhuesi i fanellës Sponsori në fanellë
KF Apolonia Flamuri Elidon Demiri Flamuri Rudin Nako Givova
KF Elbasani Flamuri Ilirjan File Flamuri Eriol Merxha Givova Xhanini
FK Flamurtari Flamuri Ernest Gjoka Flamuri Franc Veliu Lescon TRK/Atlasjet
FK Kukësi Flamuri Agim Canaj Flamuri Artim Šakiri Adidas Kevin Construction
KF Laçi Flamuri Armando Cungu Flamuri Stipe Buljan Adidas
FK Partizani Flamuri Shpëtim Duro Flamuri Nderim Nexhipi Legea
KF Skënderbeu Flamuri Mirel Josa Flamuri Bledi Shkëmbi Legea Ama Caffe
KS Teuta Flamuri Hasan Lika Flamuri Bledjan Rizvani Erreà Caffè Pascucci
KF Tirana Flamuri Gugash Magani Flamuri Ervin Bulku Legea
KF Vllaznia Flamuri Baldo Ranieri Flamuri Ndriçim Shtubina Givova Grand Europa Resort

Në Kategorinë Superiore 2014-2015 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2014-2015#Rezultatet.
Shiko këtu: Kategoria Superiore 2014-2015#Rezultatet.
Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Skënderbeu (C) 36 24 7 5 58 18 +40 79 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i dytë kualifikues
2 Kukësi 36 23 6 7 59 27 +32 75 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues
3 Partizani 36 22 7 7 42 24 +18 73
4 Tirana 36 21 8 7 47 27 +20 71
5 Laçi 36 20 9 7 46 19 +27 69 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[a]
6 Flamurtari 36 10 8 18 29 37 −8 38
7 Vllaznia[b] 36 11 5 20 27 41 −14 35
8 Teuta 36 9 2 25 31 54 −23 29
9 Apolonia (R) 36 7 4 25 19 56 −37 25 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Elbasani (R) 36 4 2 30 19 74 −55 14
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (R) ?
Notes:
  1. ^ Laçi u kualifikua në Rundi i parë kualifikues i Liga e Evropës duke fituar Kupën e Shqipërisë 2014–15.
  2. ^ Vllaznisë i janë hequr 3 pikë renditjes me vendim të FSHF-së.

Statistikat e sezonit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri Arkivuar 24 shtator 2019 tek Wayback Machine - E hapur me 11 shtator 2011
  3. ^ Skënderbeu vs Elbasani