Jump to content

Kategoria e Parë 1981-82

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1981-82
Sezoni 1981-82
Fituesi 17 Nëntori (Titulli i 11-të)
Zbritjet 31 korriku
24 maji
Golshënuesi
më i mirë
Vasil Ruci (Flamurtari)
‹‹ Kategoria e Parë 1980-81 Kategoria e Parë
1982-83
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1981-82.

Ky ishte Kampionati i 46-të i Shqipërisë. Nisi më 6 shtator, 1981 dhe përfundoi më 23 maj, 1982[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 Nëntori 26 15 7 4 42 15 37
2 Flamurtari 26 13 7 6 26 12 33
3 Dinamo 26 14 4 8 33 19 32
4 Partizani 26 11 9 6 31 18 31
5 Vllaznia 26 11 8 7 37 26 30
6 Tomori 26 10 6 10 21 18 26
7 Besëlidhja 26 9 7 10 22 27 25
8 Besa 26 9 7 10 20 28 25
9 Lokomotiva 26 8 8 10 19 24 24
10 Naftëtari 26 5 13 8 23 25 23
11 Luftëtari 26 8 7 11 22 24 22
12 Labinoti 26 9 4 13 17 27 22
13 31 korriku 26 5 10 11 22 37 20
14 24 maji 26 4 5 17 9 44 13

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. 17 Nëntori
Logo KF Tirana

Shkelqim Muca, Bujar Muca, Gjergj Dinella, Besnik Armadhi, Ilir Metani, Arben Vila, Luan Sengla, Bujar Vladi, Arjan Bimo, Bedri Omuri, Adnan Demneri, Antonin Naci, Millan Baci, Agustin Kola, Leonard Liti, Sulejman Mema. Trajner: Enver Shehu.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2021. Marrë më 16 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)