Jump to content

Kati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një plan shumëkatësh.

Një kat është çdo pjesë e nivelit të një ndërtese me një dysheme që mund të përdoret nga njerëzit (për banim, punë, ruajtje, rekreacion, etj.). Shumësi për fjalën është katet.

Termat dysheme, nivel ose kuvertë përdoren në mënyra të ngjashme, përveç se zakonisht flitet për një "ndërtesë 16-katëshe", por "kati i 16-të". Kati në nivelin e tokës ose rrugës quhet "kati përdhesë" (d.m.th. nuk ka nevojë për numër; kati poshtë tij quhet "bodrum", dhe kati mbi të quhet "i pari") në shumë rajone.[1] Megjithatë, në disa rajone, si SHBA, kati përdhesë është sinonim i katit të parë, duke çuar në numërime të ndryshme të kateve, në varësi të rajonit - madje edhe midis varieteteve të ndryshme kombëtare të anglishtes.

Fjalët "kat" dhe "kati" zakonisht përjashtojnë nivelet e ndërtesës që nuk mbulohen nga një çati, si p.sh. tarraca në çatitë e shumë ndërtesave. Megjithatë, një çati e sheshtë në një ndërtesë llogaritet si dysheme në gjuhë të tjera, për shembull dakvloerholandisht, fjalë për fjalë "kati-çati", numërohet thjesht një nivel lart nga numri i katit që mbulon.

Një shtëpi ose zgjerim shtëpie dy katëshe nganjëherë quhet dykatësheMB, ndërsa një katëshe quhet njëkatëshe.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Story". Dictionary.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)