Kaustinen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaustinen
Kaustisen kunta
Komunë
noform
Kaustinen during the Kaustinen Folk Music Festival
Stema_figura
Vendndodhja
Kaustinen is located in Finlanda
Kaustinen
Kaustinen
Vendndodhja e Kaustinen në Finlandë

Koordinatat: 63°33′V 23°41.5′L / 63.550°V 23.6917°L / 63.550; 23.6917

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Qendrore
Kryetari i komunës Arto Alpia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 361.12 [1] km2
Popullsia 4,287 [2] banorë
Dendësia 12.11 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1866
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kaustinen.fi

Kaustinen (finlandisht: Kaustisen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën , dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Qendrore. Komuna ka një popullsi prej 4,287 banorë (30 qershr 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 361.12 kilometra katror (139.43 sq mi) prej të cilave 7.09 km2 (2.74 sq mi) janë uji [1]. Dendësia e popullsisë është 12.11 banorë për kilometra katror (31.4/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 16 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kaustinen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale