Kea (Ishull)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
QSicon in Arbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 8 shtator 2010 21:46 (CEST)


Kea (greqisht: [Κέα] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), gjithashtu i njohur si Gia ose Tzia (greqisht: [ Τζια] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) Zea , dhe, në antikitetit, Keos (greqisht: [Κέως] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help), Latin: [Ceos] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është një ishull grekarkipelagun Cycladesdetin Egje. Kea është pjesë e njësise rajonale Kea-Kythnos.